Więźba dachowa, aby spełniała swoje założenia, powinna być wspierana przez wiązary dachowe. To elementy kierują generowane obciążenie przez dach na podpory główne. Mowa tutaj o ścianach i słupach. Wiązary dachowe pierwotnie były przez długi czas montowane w Stanach Zjednoczonych, lecz z czasem zaczęły być stosowane na innych kontynentach w wielu branżach, w tym m.in. rolnictwie, przemyśle i budownictwie mieszkaniowym.
Czym są wiązary dachowe?
Wiązary dachowe są szczegółowo opisane przez prawo budowlane. To elementy konstrukcyjne dachu, a ściślej więźby dachowej. Ich funkcją jest przenoszenie ciężaru więźby, a także towarzyszących elementów na słupy nośne i ściany.
Dzięki swoim właściwościom wiązary dachowe są szeroko stosowane w budownictwie mieszkalnym. Jeśli już są implementowane w czasie budowy domu, to zazwyczaj są wyprodukowane z drewna, ponieważ właśnie takie wyróżniają się najlepszą trwałością i nośnością. W przemyśle i budownictwie szkieletowym natomiast takie elementy są wykonane ze stali.
Wiązary dachowe – ile kosztują?
Zanim przedstawimy ceny, warto wspomnieć, że wiązary dachowe zazwyczaj są wykonywane z materiałów prefabrykowanych. Finalna cena wykonania wiązarów dachowych jest uzależniona od wielkości dachu i jakości drewna użytkowego. Ceny doskonale obrazują konkretne kwoty. W przypadku dachu o powierzchni 300 metrów kwadratowych dachowe wiązary wykonane na dachu kosztują około 10000-15000 złotych netto.
Do tej ceny również należy dodać robociznę. Ta jest jednak sporo mniejsza, dlatego, że wiązary dachowe nie są trudne w montażu. W sumie trzeba dodać około 4000 zł. W cenie zawarte są koszty, wynikające z transportu, montażu i mocowania. Oprócz tego konieczne jest doliczenie kosztów, wynikających z wynajmu dźwigu.
Jakie zalety mają wiązary dachowe?
Biorąc pod uwagę zalety, nic dziwnego, że wiązary dachowe są powszechnie stosowane w wielu branżach na całym świecie. Przede wszystkim są szybkie w montażu, a także wyróżniają się wysoką jakością i trwałością. Co więcej, zapewniają budowlańcom szerokie możliwości konstrukcyjne.