Wiązary dachowe – czym są, ile kosztują oraz jakie mają zalety?

Więźba dachowa, aby spełniała swoje założenia, powinna być wspierana przez wiązary dachowe. To elementy kierują generowane obciążenie przez dach na podpory główne. Mowa tutaj o ścianach i słupach. Wiązary dachowe pierwotnie były przez długi czas montowane w Stanach Zjednoczonych, lecz z czasem zaczęły być stosowane na innych kontynentach w wielu branżach, w tym m.in. rolnictwie, przemyśle i budownictwie mieszkaniowym. 

Czym są wiązary dachowe?

Wiązary dachowe są szczegółowo opisane przez prawo budowlane. To elementy konstrukcyjne dachu, a ściślej więźby dachowej. Ich funkcją jest przenoszenie ciężaru więźby, a także towarzyszących elementów na słupy nośne i ściany. 

Dzięki swoim właściwościom wiązary dachowe są szeroko stosowane w budownictwie mieszkalnym. Jeśli już są implementowane w czasie budowy domu, to zazwyczaj są wyprodukowane z drewna, ponieważ właśnie takie wyróżniają się najlepszą trwałością i nośnością. W przemyśle i budownictwie szkieletowym natomiast takie elementy są wykonane ze stali. 

Wiązary dachowe – ile kosztują?

Zanim przedstawimy ceny, warto wspomnieć, że wiązary dachowe zazwyczaj są wykonywane z materiałów prefabrykowanych. Finalna cena wykonania wiązarów dachowych jest uzależniona od wielkości dachu i jakości drewna użytkowego. Ceny doskonale obrazują konkretne kwoty. W przypadku dachu o powierzchni 300 metrów kwadratowych dachowe wiązary wykonane na dachu kosztują około 10000-15000 złotych netto. 

Do tej ceny również należy dodać robociznę. Ta jest jednak sporo mniejsza, dlatego, że wiązary dachowe nie są trudne w montażu. W sumie trzeba dodać około 4000 zł. W cenie zawarte są koszty, wynikające z transportu, montażu i mocowania. Oprócz tego konieczne jest doliczenie kosztów, wynikających z wynajmu dźwigu. 

Jakie zalety mają wiązary dachowe?

Biorąc pod uwagę zalety, nic dziwnego, że wiązary dachowe są powszechnie stosowane w wielu branżach na całym świecie. Przede wszystkim są szybkie w montażu, a także wyróżniają się wysoką jakością i trwałością. Co więcej, zapewniają budowlańcom szerokie możliwości konstrukcyjne.