Samodzielne układanie płytek krok po kroku

Samodzielne układanie płytek krok po kroku

Mając niewielką wiedzą i umiejętności można z łatwością samodzielnie położyć glazurę i terakotę. O czym musisz pamiętać podczas układania płytek? Jak poprawnie ułożyć płytki ścienne i podłogowe?

Układanie płytek – od czego należy zacząć?

Zanim przystąpisz do układania płytek, to musisz zmierzyć pomieszczenie i zdecydować, jak chcesz ułożyć posadzkę. Gdy wykonasz pomiary, to powinieneś przygotować szkic ułożenia płytek, w którym uwzględnisz wymiary pomieszczenia i okładziny. Musisz określić również potrzebną liczbę płytek (pamiętaj, aby ich kupić 5-15% więcej, zawsze podczas układania płytek jest sporo odpadów). Następnie wybierz rodzaj i pojemność fugi, klej oraz matę uszczelniającą. Gdy obliczasz powierzchnię, na której będą układane płytki, to musisz odliczyć około 1% powierzchni, którą zajmują fugi.

Klej lub zaprawa klejowa musi być zawsze dostosowana do podłoża, na którym można układać płytki ceramiczne. Do płytek kwarcowych, marmurowych czy gresowych warto wybierać mocniejsze zaprawy.

Układanie płytek krok po kroku

Przed przystąpieniem do układania płytek musisz dokładnie wyszczotkować i wyszorować podłoże. Gdy układasz płytki na starą posadzkę, to musisz ją dokładnie zarysować szlifierką z nakładką z gruboziarnistego papieru ściernego, a nierówności w podłożu wyrównać tzw. zaprawą wyrównującą. W pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności możesz zastosować tzw. folię w płynie. Gdy wyczyszczona powierzchnia będzie już gotowa, to możesz wyznaczyć linię, od której będziesz układał płytki.

Gdy planujesz układanie płytek, to musisz uwzględnić wielkość pomieszczenia, rozmiar kafelek oraz grubość spoiny. Układanie warto rozpocząć od przeciwległego do drzwi narożnika, a zakończyć przy wejściu do pomieszczenia. Pierwszy rząd musi być zawsze ułożony z całych płytek. Zanim zaczniesz układanie płytek, to warto je ułożyć na sucho na posadzce z uwzględnieniem spoin, dzięki temu zobaczysz, jak będzie się prezentowała całość. W przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności zalecamy przed ułożeniem płytek kilkuetapowe przygotowanie podłoża.