Jaki komin do kominka wybrać?

Jeśli zastanawiasz się jaki komin stalowy do kominka wybrać, to świetnie trafiłeś! W dzisiejszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze typu kominów. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj komina będzie najlepszy do kominka.

Jak dobrać komin do kominka biorąc pod uwagę rozmiar odprowadzenia spalin

Dobór odpowiedniego komina do kominka jest bardzo ważny. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko materiał, lecz również wielkość elementu odprowadzającego spaliny. Należy wziąć pod uwagę średnią w przypadku przekroju okrągłego komina lub rozmiary boków w przypadku kominów prostokątnych. Nie zaleca się również zmniejszania wkładu kominowego. W przypadku kominów murowanych zalecamy stosowanie wkładu o tym samym lub nawet większym wymiarze niż sam komin.

Jakie kominy stosowane są w kominkach?

  • W kominkach stosowane są trzy różne typy kominów:
  • murowane
  • ceramiczne
  • stalowe

Do stosowania w kominkach zalecamy montowanie kominów ceramicznych lub stalowych. Nie polecamy kominów murowanych, które mają mniejszą trwałość. Jeśli już zdecydujesz się na to rozwiązanie, to dobrze jest zamontować komin stalowy dwuścienny do kominka. Jeśli chcesz zmniejszyć koszty budowy komina, to wybierz model ceramiczny lub stalowy.

Jakie rodzaje kominów stalowych stosowane są w kominkach?

Do kominków można stosować wkłady kominowe takie jak:

  • komin kwasowy jednościenny
  • komin żaroodporny
  • komin żaroodporny wielowarstwowy

Do kominków wielu fachowców zaleca stosowanie wyłącznie kominów wielowarstwowych, ponieważ wykonane są z blachy o grubości co najmniej 1 mm, a tym samym odporne są na działanie wysokich temperatur oraz pożaru sadzy. Dlatego tak popularnym rozwiązaniem jest komin stalowy dwuścienny do kominka – https://mkzary.pl/produkty/systemy-dwuscienne/system-dwuscienny-mkd/  .

Komin do kominka – podsumowanie

Najczęściej stosowanym kominem do kominka jest komin murowany. Jednak najlepszym rozwiązaniem są kominy ceramiczne i stalowe żaroodporne. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i trwałość kominów murowanych warto zastosować komin stalowy dwuścienny do kominka, który zabezpiecza komin murowany.