Gruntowa pompa ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć

Gruntowa pompa ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć

W budownictwie coraz częściej stosuje się rewolucyjne i nowoczesne urządzenia. Doskonałym przykładem jest gruntowa pompa ciepła, która pozwala czerpać ciepło z naturalnego źródła, jakim jest ziemia. Wykorzystując ciepło dzięki takiemu rozwiązaniu, właściciel budynku może obliczyć koszty ogrzewania technologicznego i ciepłej wody użytkowej. Czym jest jednak gruntowa pompa ciepła i jak działa? Te kwestie wyjaśniamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym jest gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła to nic innego, jak innowacyjne urządzenie grzewcze. Dlaczego innowacyjne? Ponieważ pobiera ciepło z otoczenia, a ściślej gruntu. Ciepło z gruntu trafia do pompy ciepła, a następna w formie energii cieplnej do nieruchomości. Pompa ciepła tego typu może czerpać energię ze źródła dolnego oraz górnego. Źródło dolne to miejsce, z którego pobierane jest ciepło, natomiast źródło górne to miejsce, do którego jest oddawane ciepło, czyli np. kaloryfery lub węzeł cieplny. 

Każda gruntowa pompa ciepła wyróżnia się odmienną skutecznością. Ten czynnik jest determinowany przez moc źródła dolnego oraz terenu, czyli gruntu. 

Gruntowa pompa ciepła – zasada działania

Wiesz już, czym jest gruntowa pompa ciepła, jednak jak ona działa? W pierwszej kolejności, aby czerpać korzyści z takiego urządzenia, należy włożyć wymiennik ciepła do ziemi na odpowiednią głębokość. 

Przed montażem urządzenia warto zlecić wykonanie odwiertów, aby przekonać się o jakości gruntu. Wymiennik przyjmuję formę plastikowych rur. Wymiennik wypełnia się mieszani wody z alkoholem lub glikolem. Roztwory pływają wśród rur, a następnie trafią do wymiennika ciepła. 

Energia powstała w gruncie oddawana jest roztworowi chłodniczemu, który pod wpływem podgrzewania zmienia stan skupienia z formy cieczy na parę. Para następnie trafia do sprężarki, aby zwiększyć temperaturę. 

Na sam koniec gruntowa pompa ciepła aktywuje wymiennik w formie skraplacza. Para oddaje energię cieplną do budynku. Oprócz ciepła technologicznego energia zostaje przekazana do zasobnika.