Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – dla wielu osób jest to jeden z ważniejszych dylematów. Czym oba modele różnią się między sobą? Który z nich wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań.
Kocioł jednofunkcyjny – wady i zalety urządzenia
Zanim dokonasz wyboru między kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym, to musisz poznać zasadniczą różnicę między urządzeniami. Kocioł jednofunkcyjny zawsze wymaga zamontowania dodatkowego wymiennika przeznaczonego wyłącznie dla ciepłej wody. Większe są również straty ciepła radiacyjnego. Koszt samego kotła i instalacji jest także dużo wyższy niż w przypadku kotła dwufunkcyjnego. Czy kocioł jednofunkcyjny ma jakieś zalety? Gwarantuje mniejsze straty wody, w oczekiwaniu na ciepła wodę. Ten rodzaj urządzeń ze względu na większy zasobnik może przygotować większą ilość c.w.u (ciepłej wody użytkowej).
Kocioł dwufunkcyjny wady i zalety
Kocioł dwufunkcyjny łączy w sobie zalety kotła grzewczego i zasobnika ciepłej wody. Najlepiej sprawdzi się w domach, w których jest jedna łazianka i kuchnia. Jeśli będzie większa liczba punktów poboru, to zmniejszy się temperatura wody i będą znaczne straty przy regulacji wody. Kotły dwufunkcyjne mają najczęściej mniejszą moc 21-28kW – od niej zależy wielkość strumienia wody. Jeśli chcesz, mieć odpowiednią temperaturę c.u.w. to musisz zakupić model o większej mocy, co zwiększa moc urządzenia. Aby ograniczyć straty ciepłej wody, należy zmniejszyć odległość między punktem poboru a urządzeniem grzewczym. W kotłach dwufunkcyjnych woda podgrzewana jest przepływowo tylko w chwili poboru, co powoduje, że nie występują straty energii.
Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – koszty
Porównując oba rodzaje urządzeń, tańszym rozwiązaniem jest kocioł dwufunkcyjny. Urządzenia jednofunkcyjne kosztują średnio 1-3 więcej. Dużo droższy jest również ich montaż. Zanim zakupisz urządzenie do swojego domu, to upewnij się, że parametry odpowiadają jego potrzebom.